גידול עגבניות הגלילאה בעונה חמה

בוקר טוב ג’ורג’,
מהי תנובת עגבניות הגלילאה למ”ר? מהו הריווח הנכון?
ברצוני לגדל עגבניות בעונה החמה, כאשר הטמפרטורה היא כ-32 מעלות והלחות היחסית היא 37. האם עגבניןת הגלילאה יצליחו בתנאים כאלה? באילו גידולים כדאי לי להשתמש כגידול משולב עם העגבניות?
תודה,
אנוס לופה, אוגנדה

לופה היקר,
הזן גלילאה הוא לא הזן המושלם לגידול בעונה החמה בטמפרטורה של 32 מעלות. הלחות היחסית הנמוכה, 37, טובה מאד במיוחד למחלות שמתגברות בלחות גבוהה.
העונות הטובות ביותר לשתילת גלילאה הן תחילת האביב והאביב, לא הקיץ. המרחקים שאני ממליץ עליהם הם: 1.8 עד 2 מטר בין השורות, 40 עד 50 ס”מ בין הצמחים.
בנוגע ליבול – יכול לנוע בין 10 ק”ג למ”ר בתנאי גידול טובים ל-3 עד 4 ק”ג למ”ר בתנאים פחות טובים.
אינני ממליץ על גידולים משולבים עם עגבניות.
בהצלחה.
ג’ורג’ עראף, מומחה תמיכה אגרו טכנית בנושאי חקלאות

ג’ורג’ היקר,
אני בתהליך גידול של שתילי עגבניות הגלילאה בחממה. על איזה סוג וכמות של דשן כימי וחומרי הדברה אתה ממליץ להשתמש עבור השתילים?
ברהיין

ברהיין היקר,
אם אתה מגדל את עגבניות הגלילאה בחממות, משמע שאתה מעוניין בניבה מוקדמת ומרוכזת. אני מתאר לעצמי שאתה יודע שאתה מגדל זן חצי מסיים ויודע כיצד לגזום את הצמחים.
דישון – עלייך להתחיל לדשן שבוע לאחר השתילה, עם N:P:K מאוזן של 1 ק”ג צרוף / ליום / להקטר מכל אחד מהדשנים. המטרה היא להגיע לצמח חזק לפני חנטת הפרחים. באדמה עשירה, ממשיכים לדשן בכמויות הנ”ל ל-2 עד 3 שבועות עד לשלב חנטת הפרחים, ולאחר מכן עלייך לשנות את הדשן N:P:K עם יחס אחר של 2:1:3 בהתאמה כדי לקבל יבול גבוהה עם איכות גבוהה של עגבניות. להגדיל את כמויות הדשן הגדולות ביותר יש להשתמש בשלב תחילת הקטיף (3 ק”ג חנקן, 2 ק”ג זרחן ו- 5-6 ק”ג אשלגן להקטר ליום) . שבועיים לאחר תחילת הקטיף, תוכל להתחיל להפחית את הכמות, ובסוף העונה תוכל להפסיק לדשן, מכיוון שכבר יהיה מספיק דשן באדמה.
הגנת הצומח – היזהר מכנימת עש הטבק שמעבירה וירוס צהבון האמיר TYLCV. קמחונית הינה המחלה הראשונה שתוקפת את העלים הנמוכים המבוגרים, ולכן הריסוס הראשון צריך להיות של חומר הדברה נגד קמחונית, אחת לשבועיים. בנוסף, היזהר מקמשון ובוטריטיס שתוקפות גידולים בתנאי לחות גבוהה.
מכיוון שאינני מכיר את תנאי הגידול באזורך, מסרתי לך מידע כללי.

מאחל לך עונה מוצלחת עם עגבניות הגלילאה.
ג’ורג’ עראף, מומחה תמיכה אגרו טכנית בנושאי חקלאות