עגבניות מהזן V3

ג’ורג’ היקר,
קניתי עגבניות מהזן V3.  אני מעוניין בפרטים כיצד לטפל בזן ולקבל יבול גבוה?
ג’משידבק

הי ג’משידבק,
על מנת לתת לך פרטים ספציפיים, אני זקוק לנתונים נוספים בנוגע לאזור הגידול שלך ולתנאי הגידול. בינתיים אתן לך מידע כללי.
ראשית, עגבניות מהזן V3 עמידות לווירוס צהבון האמיר-TYLCV (לא באופן מוחלט). אם האזור שלך נגוע בכנימת עש הטבק, עלייך לטפל בכנימה ולשמור על צמח העגבנייה בריא וחזק, וחממה סגורה הרמטית.

הקרקע אמורה להיות עשירה בזבל אורגני מעובד. העומד האופטימלי לעגבניות מהזן V3 היא 2 עד 2.2 צמחים למ”ר בחממות. יש לשמור על איזון הצמח מתחילת העונה ועד סופה – לא חזק מדי ולא חלש מדי, במיוחד בחלקו העליון של הצימוח הצעיר של הצמח . על מנת להבטיח חנטה טובה של הפרחים, בעיקר בימים החמים, אין להשאיר את חלקו העליון של הצמח גבוה מדי בחממה, מכיוון שהחום יגרום לפרחים לנשור לפני החנטה. בכל מקרא חייבים לנער את הפרחים או להשתמש בדבורת הבמבוס, או להשתמש בהורמון, להבטחת החנטה של הפרחים.

בנוגע להשקיה ודישון: אסור שהצמח יהיה צמא אף פעם, בשום שלב, אך יש להיזהר מהשקיה מרובה מדי. כמות המים היומית הנדרשת והרווח בין השקיה להשקיה, תלויות בשלב הגידול של הצמח ומבנה הקרקע (כבדה עד חולית). באדמה חולית, ההשקיה יכולה להיות כל יום, או אחת ל-3 עד 5 ימים בקרקע כבדה.

הדשנים העיקריים שהצמח צריך הינם, חנקן, זרחן, ואשלגן (N:P:K) פלוס מיקרו אלמנטים. על הדישון להתחיל שבוע לאחר השתילה, עם כ-1 ק”ג / ליום / להקטר מכל אחד מהדשנים NPK + מיקרו אלמנטים. יש להגדיל את הכמות ככל שהצמח מתבגר. בדרך כלל אנו ממשיכים לדשן בדשן מאוזן עד לחנטת האשכול השני, ואז עוברים לדשן פוליפיד ביחס של 2:1:3 N:P:K. יש להגדיל את הכמות ל-4 עד 4.5 ק”ג N צרוף , 2 ק”ג P צרוף, 6-7 ק”גK צרוף ליום להקטר (10 דונם) בשלב קטיף הפרי. התוצאה תהיה יבול גבוהה של פרי באיכות גבוהה.

על מנת לשמור על בריאות הצמח, חשוב להימנע מחשיפת הפרי לקרינה ישירה, ולהיזהר שלא להסיר את העלים שעלולים לחשוף את הפרי בעיקר בתקופה החמה (כתפיים ירוקות).

בהצלחה.
ג’ורג’ עראף, מומחה תמיכה אגרו טכנית בנושאי חקלאות